
NIEUWS
THEMA AVOND : KIND EN MEDIA
Hoe lang wil je dat je kinderen tv kijken? Wat mogen ze zien en wat doet dat met ze? TV op de slaapkamer, wil je dat? Vanaf welke leeftijd mag je kind op Hyves? Hoe maak je risico’s rondom gebruik van internet bespreekbaar? Mag je kind online gamen?
Herken je deze vragen? Heb je andere vragen? Ben je nieuwsgierig geworden? De commissie Geloofsopvoeding organiseert een avond over Kind en Media.
Voor wie? Voor ouders en opvoeders van kinderen in de leeftijd van ongeveer 6-12 jaar. Ook andere belangstellenden van harte welkom!
Wanneer? Woensdag 14 april om 20.00 uur in de Sionskerk. (inloop 19.45 uur met koffie)
Spreekster: Mw. Yvonne Bijl van het opvoedingstijdschrift “Aan de Hand”.
GEMEENTE OP WEG 3
De 3e avond in deze drieluik op donderdag 18 maart j.l. in de Sionskerk startte met zingen onder begeleiding van een heus combo + zangleiding: een inspirerende opmaat! Drs. W. Dekker, hoofd afdeling educatie en toerusting van de IZB, sprak - na de opening - voor ruim 50 aanwezigen over ‘Welke vormen van gemeente-zijn (kunnen) passen bij de nieuwe context?’ In ons vertrouwde kerkbeeld staat de zondagse kerkdienst centraal en binnen die kerkdienst staat de preek centraal. Daaromheen is een heel instituut, waarin de predikant centraal staat en daarmee verbonden de andere ambten. Daar is veel goeds in. Maar redden we het hiermee in de nieuwe eeuw? In de oude context was God aanwezig in alle verbanden en het geloof hoorde erbij al vóórdat dat geloof persoonlijk werd. In de context van de 21e eeuw is het christelijk geloof iets onvanzelfsprekends geworden of op zijn best één van de vele mogelijkheden op de markt van religie en geloof. Nunspeet bevindt zich in een overgangssituatie: van het oude bekende is nog veel aanwezig; tegelijk is in het kerkblad de lijst van hen die vertrokken telkens beduidend langer dan die van de nieuw-ingekomenen.
Kernwoord is steeds meer geworden: persoonlijke keuze. Komen we daar niet toe, dan doen we opeens de onthutsende ontdekking alles kwijt te zijn. Persoonlijke keuzes maken we allereerst in de opvoeding: het gezin als veilige plek met een positieve insteek; een plaats waar je niet langs elkaar heen leeft, maar tijd voor elkaar hebt en aandacht. Want: de meeste dingen kloppen niet, in de wereld om ons heen. Veel van wat je toch ècht niet mag missen is nep, zal je schade laten lijden aan je ziel. En de zondag blijft ‘een andere dag’, een dag waarop we afstand kunnen nemen van ‘alle kitsch’. De chr. gemeente als geloofs-, gebeds- en gespreksgemeenschap kan hier bij helpen. Hierin zal veel aandacht moeten worden geschonken aan de inwijding van de kinderen. Zij moeten al vroeg keuzes maken in hun leven. De gemeente zal hier op tijd actief moeten zijn, waarbij geldt : niet teveel kiezen op gevoel. Liever discipline en vaste patronen, maar wel bewùst! De catechese zal vroeger starten dan we gewend zijn. Rondom de H. Doop is het keuze-element veel belangrijker geworden. Ook later ( bijv. bij de overgang basisschool - voortgezet onderwijs) vormen van toeëigening bij de doopvont: de doopgedachte. Naast woorden zijn rituelen erg belangrijk (vergelijk het Jodendom!)
Een (wijk)gemeente zou uit hooguit een paar honderd mensen moeten bestaan, die elkaar min of meer kunnen kennen. Zij vormt de 1e cirkel, wordt zeker geen ‘kliek’. Ze kent veel door-de-weekse-activiteiten, waarvoor ook geïnteresseerde niet-gemeenteleden worden uitgenodigd (2e cirkel, die van de zoekers). Gastvrijheid staat hoog in het vaandel; christenen zijn vooral dienend bezig. De wereld er omheen is de 3e cirkel. Dit patroon is al van de vroege kerk (1e en 2e eeuw) bekend. De kerk van de toekomst is de vrijblijvendheid voorbij, maar sluit zich niet op! Hierbij moeten we niet te hard van stapel willen lopen, dat veroorzaakt bij velen vervreemding. De nieuwe gestalte zou door de oude heen moeten groeien: geen brokken maken, maar wel ruimte maken voor verscheidenheid. Want die verscheidenheid is thans anders dan vroeger: ze loopt niet meer langs de lijnen van de modaliteiten maar daar dwars doorheen. Vanwege de cultuurbreuk is deze verscheidenheid toegenomen; het parool in dezen blijft: elkaar niet loslaten!
Een indringend verhaal, waarna de deelnemers werden uitgedaagd met elkaar na te denken over het ‘plaatje’ van onze gemeente over 10 jaar en over gemeentevorming in een nieuwbouwwijk. De resultaten zijn overhandigd aan de voorzitter van de Algemene Kerkenraad…
(P.S. Ds. Dekker’s verhaal is nog te beluisteren via www.kerkomroep.nl)
AAN DE DEELNEMERS ‘GEMEENTE OP WEG’
Zo je weet heeft ds. Visser ons tijdens de 2e avond ‘Gemeente op weg’ uitgenodigd een dienst te komen meemaken in Amsterdam. Ook de gemeente in de (grote) stad is ‘op weg’ en het kan inspirerend zijn daarvan iets te proeven.
Op zondag 25 april a.s. - onder de voorwaarden van Jacobus - zijn wij welkom in de morgendienst in de Jeruzalemkerk (10.00 uur). Voorganger zal zijn ds. Bas van der Graaf, oud-predikant van de Hervormde Gemeente te Hulshorst.
Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Wilke het Lam (WhLam@PieterZandt.nl;
tel. 258068) tot uiterlijk zaterdag 10 april a.s.. Zij wil ook graag weten of je zelf per auto gaat (en nog plaats hebt voor enkele medereizigers) of dat je zelf medereiziger zou willen zijn.
Laten wij ds. Bas verrassen met een grote groep!
Marinus ten Brinke
